Bali blogi 1. osa: Miks just Bali?


Esimest korda veetsin Bali saarel kaks nädalat aastal 2017 ja tükike minust jäi sinna maha. Ma teadsin, et see on koht, kuhu ma kindlasti tagasi lähen.

Ja nüüd, 6 aastat hiljem, tulin jälle siia – seekord kaheks kuuks.

Balit iseloomustavad märksõnad minu jaoks on – lopsakas ja ereroheline loodus, viirukilõhn,  hinduistlikud kivitemplid, imeodavad ja maitsvad toidud ning lahked naeratavad inimesed. 

 

Samuti on Balil väga hea hinna ja kvaliteedi suhe selles osas, mis puudutab majutusi. Eriti hea valik on siin hubaseid bungalo-tüüpi öömaju.

Pildil on meie kodumajutus Ubudis.

Bali tähendab sanskriti ehk vana india keeles ohverduste, uuestisünni ja andide saart.

Bali on üks Indoneesia 17500-st saarest ja erinevatelt teistest saarest, on siinseks valdavaks usuks Bali hinduism, mis on huvitav segu hinduismist, budismist ja animismist. Seda iseloomustab uskumus, et kõigel looduslikul – nii inimestel, kui ka loomadel, lindudel, taimedel, aga ka kividel, veekogudel jne on hing, mis annab neile energiat. Lisaks on siin väga tähtsal kohal esivanemate kummardamine ja neile annetuste tegemine. 

Bali tänavatel jalutades peab olema tähelepanelik, et mitte peale astuda lillede ja riisi või maiustustega täidetud korvikestele, mis on pandud iga maja ukse ette, sissesõiduteedele  ja tihti keset tänavat. Need ongi annetused, mida balilased teevad selleks, et oma kodu pahade vaimude eest kaitsta ja häid vaime ning esivanemaid austada. Annetuskorvikeste sees on ka põlev viirukiküünal – seepärast hõljub üle Bali viirukilõhn.

See annetuste tegemine on balilaste elu igapäevane osa ja nad võtavad seda väga tõsiselt.

Rohekm Canang Sari traditsiooni kohta kirjutan edaspidi.

Pean tunnistama, et ma ei ole ennast kunagi ühegi religiooniga seostanud, aga siin olles ma tunnen, et balilaste uskumused lähevad mulle korda ja tekitavad kuidagi sooja ja koduse tunde. Ei tea, äkki ma olen mõnes oma varasemas elus siin elanud?